Endised Eesti metsavennad kogunevad kokkutulekule

TALLINN, 2. august, BNS - Järgmisel nädalal, samal ajal kui sojaväelased panevad ennast proovile rahvusvahelisel luurevoistlusel Erna retk, kogunevad Kautlasse kokkutulekule endised metsavennad.

7.-9. augustini toimuvale kokkutulekule oli neljapäevaks registreerunud 40 osavotjat, eelmisel aastal oli kokkutulekul 27 endist metsavenda.

"Inimesed jäävad vanaks ja ei taha enam kodust välja tulla," ütles Eesti Metsavendade Liidu esimees Arnold Ojaste BNS-ile. Kaheksandat korda korraldataval kokkutulekul oli varasematel aastatel tema sonul tavaliselt 35-45 osavotjat.

"Eelmisel aastal oli neid 27," sonas Ojaste. "Ikka juhtub, et keegi jääb haigeks."

Ojaste sonul on endised metsavennad pettunud riigi ja omavalitsuste esindajates, kes viimasel ajal ürituse vastu mingit huvi ei tunne. "Kunagi ammu, kolmandal kokkutulekul, käis kohal härra Einseln (tollane kaitseväe juhataja - BNS), aga viimastel aastatel pole keegi meie kokkutuleku vastu huvi tundnud. Eelmisel aastal oli kutsutud Järva maavanem, aga kohale ta ei tulnud", rääkis metsavendade liidu esimees.

Sel aastal ei kutsunud endised metsavennad kokkutulekule nimeliselt ühtegi riigivoimu esindajat.

"Koik, kes tahavad, voivad tulla, kellegi vastu pole midagi. Nad voiksid tulla ja pohjendada, mis see kommunism siis ikkagi on. Aga me pole ju nii tähtsad, praeguse riigikogu käest saime omaaegse vastupanuaja eest ainult ühe aasta tööstaaži juurde," rääkis Ojaste.

Valitsuse pressinouniku Priit Poikliku sonul ei kavatse puhkusel olev peaminister Mart Laar metsavendade kokkutulekul osaleda. "Kui kutsutud pole, on raske minna, päris ise ikka kohale ei lähe. Eriti valitsuse liikmetele voiksid korraldajad isiklikud kutsed saata," sonas Poiklik.

Ajaloolase haridusega Laar on uurinud metsavendade tegevust Eestis ja kirjutanud sellest raamatu.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee